NIE KARM OSIOŁKÓW
To pierwszy i najważniejszy punkt naszego regulaminu.

Dlaczego?
Przede wszystkim, nigdy nie karm nie swoich zwierząt. Możesz zrobić im krzywdę.
Osły jako gatunek pochodzą z terenów półpustynnych dlatego europejskie pastwiska są dla nich bardzo kaloryczne (tak, trawa tuczy) i same mogą być dla nich wystarczającym pożywieniem. Główne problemy ze zdrowiem u osłów domowych biorą się z niewłaściwej diety i niewystarczającej ilości ruchu (dzikie stada osłów pokonują dziennie dystans ponad 25km). Osły na pastwisku po prostu łatwo tyją. A nadwaga wpływa bardzo negatywnie na funkcjonowanie ich organizmu, np może powodować poważne i bolesne problemy z kopytami.
W standardowej diecie osiołka mogą znaleźć się rożnego rodzaju warzywa i owoce, w odpowiedniej ilości. Ale uważaj! Nawet jeśli podajesz mu jedzenie odpowiednie dla koniowatych, organizm danego osła może nie przyjąć dobrze pokarmu, który jest dla niego nowy. Groźne dla ich zdrowia są nagłe zmiany w diecie.

Zdarza się też, że osiołek musi być na specjalnej diecie. Wtedy pewnych rzeczy po prostu nie wolno mu podawać.
Dodatkowo są rzeczy których żaden osioł zupełnie nie powinien jeść np chleb.

Pamiętaj! Karmiąc obce zwierzę narażasz jego zdrowie, a nawet życie.

Kolejnym powodem dla którego nie należy karmić osłów jest wychowanie. Każde spotkanie z osiołkiem czegoś go uczy.

Nie karm osiołków z ręki.
Należy unikać karmienia osłów z ręki, żeby nie nabrały nawyku podgryzania naszych dłoni i szukania w nich za każdym razem pożywienia. Jeśli na powitanie od razu wyciągamy do osła rękę z jedzeniem, kolejne spotkanie może skończyć się dla nas nieprzyjemnie, a nawet niebezpiecznie.

Nie przywołuj osiołka do ogrodzenia kusząc go trawą. Często widzimy jak próbujecie przywołać osiołka żeby podszedł do ogrodzenia, trzymając w ręku np trawę ☘️. Jest to zachowanie nieodpowiednie. Prosimy nigdy tego nie rób. Proponując smakołyki osiołkowi kiedy stoisz za ogrodzeniem (w przypadku naszego gospodarstwa taśma) zachęcasz go do napierania na taśmę, która jest pod prądem i może zranić osiołka. To będzie dla niego nieprzyjemne. Taśma może nawet się przerwać. Osiołek może przejść poza ogrodzenie. Narażasz go tym samym na niebezpieczeństwo np bycia potrąconym przez samochód. Zamiast wymuszać na ośle podejście do taśmy umów się na spotkanie po jej drugiej stronie.

Nasze osiołki nauczone są dostawać odpowiednie smakołyki w formie nagrody. To inteligentne zwierzę doskonale rozpoznaje i zapamiętuje sytuacje, w których dostaje smakołyki np. kiedy wykonał dobrze zlecone mu zadanie lub dzielnie podawał kopytka do pielęgnacji. To element treningu i wychowania. Nieodpowiednie postępowanie osób karmiących osiołki bez naszej zgody psuje i niweczy nasze starania.

Dlatego, prosimy, nie karm osiołków.